Kdo je virtuální asistentka

Virtuální asistentka je vaše pravá ruka. Člověk, kterému můžete důvěřovat. Žena, která vám pomůže se nezbláznit. Žena, díky které budete mít víc času na svou rodinu, své podnikání. Je to někdo, o kom jste nevěděli, že potřebujete, ale je tu.

Virtuální asistentka je profesionálka, která ví, co dělá. Která šetří váš čas a díky které můžete vydělat mnohem více a snadněji. 

Když jsem popsala, kdo je virtuální asistentka, musím zde také zmínit, kdo to není. VA není váš zaměstnanec, ale je to podnikatelka, jako jste vy. Tak se k ní podle toho také chovejte. Opravdová VA není nějaká holčina, která si chce jen přivydělat při studiu (ale nepopírám, že to může být i studentka). Tato žena není k dispozici neustále. Rozhodně také neudělá vše, co jí zadáte. Virtuální asistentky jsou chytré ženy, které ví, co chtějí a proč, tak se nesnažte znevažovat jejich práci jak vaší představou o finančním ohodnocení, tak ani slovem. Mohlo by se vám také stát, že spolupráci s vámi s lehkostí a úsměvem ukončí. 

VA vezme váš chaotický pracovní svět a srovná ho.

Přesně budete vědět, co se bude dít, protože vám vše podrobně vysvětlí. 

Bude se vás ptát, hodně ptát, alespoň ze začátku. Její otázky neberte, jako znak neprofesionality, ba naopak. Svými otázkami chce proniknout do vašeho světa. Pochopit, jak u vás věci fungují, aby vše mohla nastavit k vaší spokojenosti. Nepopírám, že může mít i opravdu hloupé otázky, ale pořád je lepší, když se ptá, než když mlčí. 

Pokud jako většina lidí nevíte, s čím by vám mohla pomoci, ale uvědomujete si, že pomoc potřebujete, neváhejte jí napsat e-mail a svůj problém jí vysvětlit. Asistentka si pak s vámi domluví nějaké spojení a popovídá si s vámi o tom a určitě nějaké řešení najdete. Tak jako to dělám se svými klienty já. Během povídání většinou přijdeme na činnost, kterou byste mohli delegovat.

Každá virtuální asistentka je jiná a pracuje dle svého nejlepšího vědomí a umění. Jsou také asistentky, které se zaměřují na různá odvětví a činnosti. Jedna má třeba zkušenosti s copywritingem, jiná ráda tvoří a upravuje videa, třetí zase baví komunikace se zákazníky, tvoření infografik…

Klidně můžete mít asistentek několik a každá bude dělat to, co umí nejlépe. Není to špatně, že všechny neumí všechno, ba naopak. Je krásné, že si můžete vybrat odborníka na to, co zrovna potřebujete, a nemusíte se to sami dlouze učit, ušetříte tak čas a peníze za vzdělání. To, co se budete učit třeba několik dní, virtuální asistentka buď může již umět nebo se to naučí rychleji. A vy tuto dobu buď můžete využít k vašemu podnikání nebo si užívat se svou rodinou.

A teď trocha matematiky…

Řekněme, že si chcete změnit svůj e-shop, ale nevíte jaká možnost je pro vás ta pravá. Pět hodin brouzdáte po netu a hledáte informace, je večer a vy stále nevíte. Druhý večer to samé. To už máme 10 hodin vašeho času bloumáním po netu bez výsledku… Pokud zadáte tento úkol virtuální asistentce, tak vás to bude stát možná jen hodinu času, když si s ní budete domlouvat vaše požadavky.

Když si to přepočítáte na finance, tak se vám to vyplatí dvojnásob. A opravdu nemluvím o tom, že byste za tuto činnost chtěli své VA platit 150-200 Kč/hod, na to ihned zapomeňte. Pokud chcete kvalitní informace zabalené v krabičce a převázané krásnou stužkou (rozuměj přehledně upravené v dostupném formátu i s vyhodnocením), je potřeba je adekvátně zaplatit. Mimochodem, když se místo bezvýznamného brouzdání po netu budete věnovat svému podnikání, je více než pravděpodobné, že si za tu dobu vyděláte více než dost na zaplacení své virtuální asistentky. A to se vyplatí…