
Jak být aktivně líná
Kolikrát jste v životě slyšeli větu: „nebuď líný/líná a makej“? Pod pojmem „být líný“ si často lidé představí takového povaleče za pecí, na gauči, který nic nedělá, nic se mu nechce. Ale může být člověk produktivně líný?
Pojďme se na to podívat z jiného úhlu pohledu. Co když si místo jsem líná řeknu: ve svém životě hledám možnosti, jak si činnosti zjednodušit, abych u nich netrávila spoustu času a mohla se věnovat něčemu jinému. To už zní líp, že? Ale je to strašně dlouhé.
Takže já si to zjednoduším a jen řeknu:
Jsem líná a jsem na to hrdá.
A co to tedy znamená?
Když je potřeba něco udělat a přijde mi to hrozně složité, tak si na chvilku sednu a zastavím se. (Viz můj článek: Jak najít řešení) A představím si celou tu cestu k výsledku a hledám, zda si některý krok nemůžu třeba zjednodušit. Jestli neznám nějakého „pomocníka“, který by mi ušetřil čas a zkrátil cestu k cíli. (Teď myslím různé aplikace, ale i delegování na někoho jiného může být správné řešení.)
Abych to ukázala na příkladech:
Když třeba mám udělat nějakou grafiku, tak se podívám například do Canvy (nebo na Pinterest) do šablon, jestli se mi tam nějaká nelíbí, nehodí do stylu klientky nebo alespoň základ, který si samozřejmě pak upravím.
Když mám dlouhé neupravené texty, tak si otevřu Chat GPT a zadám mu úkol, aby mi texty zjednodušil, aby mi navrhl různé možnosti. Jeho výstup si samozřejmě také pak upravím, ale třeba mě tam upoutá nějaké slovní spojení. A taková inspirace dokáže pořádně rozjet mozek a máte texty najednou hotové za polovinu času.
A dalším příkladem jsou třeba rezervační systémy. Já používám od Googlu, protože si to jednou nastavím a pak když přidám do svého kalendáře nějakou osobní aktivitu, tak mi tam automat vyblokuje čas, že tady konzultace nemám a nemusím nic kontrolovat a upravovat dodatečně. (Tato funkce už patří mezi placené.) Když s někým tedy domlouvám termín konzultace, tak stačí poslat odkaz na tuto rezervační stránku a nemusíme se dohadovat, kdy máme čas. A úžasné je, že je s tím spojený i odkaz na přímo na GMeet a když uděláme záznam schůzky, tak je k tomu termínu propíchnutý a nemusím na svém disku hledat záznam, jen vyhledám termín a mám tam vše.
Dalším příkladem pro nás podnikatele, když použijeme automatizovaný prodejní formulář, tak máme o vše postaráno a můžeme si pomyslně sednout do houpacího křesla a poslouchat cinkání korunek, šustění bankovek. Takhle jednoduché to samozřejmě není, za prodejem je spousta další práce. Samo se totiž opravdu nic neprodává, musíte tomu pomoci. Ale automatizace vám pomůže si ze seznamu aktivit odškrtnout alespoň jednu činnost, která pracuje za vás.
Jde také přes aplikaci třetí strany (např. Make) propojit zdánlivě nepropojitelné aplikace a tu automatizovanou cestu přenosu dat hezky naplánovat.
Za každým zjednodušením si práce stojí chvilka zastavení a zamyšlení se, jak by to šlo udělat.
Někdy ale automaty nejsou to pravé řešení a nakonec zjistíte, že nejjednodušší a nejlevnější je tu práci zadat jinému člověku než komplikovaně kombinovat různé možnosti. I na to jsme přišly s jednou klientkou na konzultaci.
Chtěli byste se podívat na to, jestli nejde ve vašem životě něco zjednodušit?


Mohlo by se vám také líbit

Nastavení hranic aneb řád v chaosu
24. 3. 2025
Význam hudby v životě i v práci
26. 1. 2025